K/S FYNSK DETAIL, OTTERUP-ODENSE N
Særlige kendetegn ved projektet:
- Lejer har qua sin mangeårige forretningsdriven i Otterup et veletableret kendskab til Ejendommens beliggenhed og kundegrundlaget i byen.
- 10½ års indledende bindingsperiode for en bonitetsstærk Lejer – i form af jem & fix A/S – med en egenkapital på DKK 1,66 mia. i seneste aflagte regnskab.
- Ejendommen erhverves til et attraktivt startafkast på 6,94%
- Lavt lejeniveau på DKK 1.071 pr. m2.
- Ejendommen belånes udelukkende via realkreditfinansiering, og den løbende overskudslikviditet danner baggrund for årlige udlodninger til ejerkredsen allerede fra år 2027.
- Projektet udbydes med tilhørende advokaterklæring fra Clemens advokatfirma og revisorerklæring fra EY.
Beliggenhed:
Ejendommen er beliggende i den sydlige del af Otterup tæt ved byens gennemgående ind- og udfaldsvej, Søndergade, som mod syd forbinder byen med Odense, og i nordgående retning med oplandet nord for byen.
Med opførelsen af Ejendommen flytter Lejer fra sin nuværende beliggenhed i Otterup, hvor kæden har drevet byggemarked siden 2013. Faciliteterne på den aktuelle lokation muliggør hverken udvidelse eller ombygning, og med flytningen rykker Lejer således ind i nye forhold med markant mere plads og med bedre tilkørsels- og parkeringsforhold, hvilket i særdeleshed er vigtigt for en butikstype, hvor en stor del af kunderne kommer med trailer.
Lejer har qua sin mangeårige forretningsdriven i Otterup et veletableret kendskab til den nye beliggenhed og kundegrundlaget i byen, hvilket i høj grad understreges via indgåelsen af den for Lejer 10½-års bindingsperiode. Om flytningen i Otterup oplyser Peter Nyboe, salgs- og indkøbschef i jem & fix A/S, følgende (05.11.2024):
Vi har været på vores nuværende adresse i Otterup siden 2013, og på de 11 år er udviklingen gået stærkt – det er både sortimentet og antallet af kunder, der er vokset. Vi er sådan set vokset ud af vores nuværende rammer. Så det er både for at give vores medarbejdere bedre forhold at arbejde i og for at give kunderne en langt bedre indkøbsoplevelse, end de får hos os i dag. Med den nye butik bliver vi i stand til at give alle vores loyale kunder en langt bedre og lettere indkøbsoplevelse, hvor de får bedre adgangsforhold og langt flere p-pladser. På den nuværende lokation er der meget, meget begrænsede p-pladser. I de travle perioder er det yderst svært for vores kunder at få en p-plads, og kommer man tilmed med en trailer, er det næsten en umulig opgave.
BEREGN HVOR MEGET DIN INVESTERING VIL VOKSE
Negativt afkast skyldes budgetforudsætningen om at erhvervelses- og finansieringsomkostninger afskrives driftsmæssigt fuldt ud i året efter anskaffelsen, samt at Blue Capitals honorar betales over de første 3 driftsår.